Bracha Metronome for mobile phones

Bracha Metronome for mobile phones

Available from Nokia Store

This metronome guarantees PERFECT accuracy and use of the instruments built-in your phone. You can choose between 128 MIDI instruments and 61 MIDI Drum Kit for customizable four strong and other weak tones. You can change pitch, velocity and volume tones. Presets allows you to store various settings. You can also grab tempo. Version 2.20

Main form:

Examples:

For Beats/Measure=4, S1=1, you receive s w w w, where s – strong, w – weak beat.

For Beats/Measure=8, S1=1, S2=3, you receive s w s w w w w w.

For Beats/Measure=8, S1=1, S2=3, S3=6, you receive s w s w w s w w.

For Beats/Measure=8, S1=1, S2=3, S3=6, S4=7, you receive s w s w w s s w.

For Beats/Measure=8, S1=0, S2=0, S3=0, S4=0, you receive w w w w w w w w.

For Beats/Measure you can enter any number from 1 to 99. For tempo – from 8 to 999. Bars determines the „track” length, it’s digit from 1 to 800.

Presets form:

Zrzut ekranu z 2014-03-07 10:40:10You can change name and remove selected preset and add new presets.

Grab Tempo form:

Zrzut ekranu z 2014-03-07 10:40:48

You can change number of samples and precision (in miliseconds) for grabbing tempo.

Settings form:

Zrzut ekranu z 2014-03-07 10:41:27You can change basic parameters for each actually preset.

Mini help form:

Zrzut ekranu z 2014-03-07 10:42:10I put here a descritpion of the signs.

 

 

Ćwiczebny tłumik do trąbki

Ćwiczebny tłumik do trąbki

Nazywany również practice mute, whispa mute, whisper mute, czy też hotel mute służy przede wszystkim do jak  najbardziej efektywnego wyciszenia instrumentu dętego. Np. Yamaha oferuje gotowy system o nazwie SILENT BRASS™, można go kupić już za około 600 zł, a jego działanie jest zaprezentowane na stronie producenta. Swoją drogą ciekawe urządzenie, w większości przypadków mieści się całkowicie w czarze instrumentu, dodatkowo posiada wzmacniacz słuchawkowy z wejściem AUX IN oraz, co ciekawe, wzmacniacz jest wyposażony w procesor DSP! Procesor ma na celu symulację brzmienia niewytłumionej trąbki w naturalnym otoczeniu akustycznym. Sama idea tego urządzenia mnie mocno zaciekawiła, ćwiczenia na tak wyciszonej trąbce nie sprawiały by nikomu problemów :) Szczerze mówiąc, pomimo mojej sympatii do DSP, jego obecność w tym urządzeniu mnie zniechęciła. Mimo woli rozważając zakup tego cacka natknąłem się w internecie na inne tłumiki, np. wykonane z… uwaga… odświeżacza powietrza Renuzit. Z tego co tam zobaczyłem, można było ten tłumik zrobić w kilka minut i to mnie zachęciło do jego zakupu, jak się później okazało nie jest to takie proste, ale już szkoda było zmarnowanego czasu i tak to poszło dalej.  Aktualnie firma zmieniła obudowę i „new look” raczej nie będzie się nadawał do powyższych celów, więc zamieszczam poniżej zdjęcie „bohatera” z „old look”.

R1

Aby się on nadawał na „mute”, należy z niego wyciągnąć żel zapachowy

R2

 

R3

i obciąć wystające rurki z dolnej części opakowania, które, jak zauważyłem, mają negatywny wpływ na intonację. Rurki zamykającej górną część obudowy można się pozbyć.
R4R5
Na tym etapie można wypełnić wnętrze odświeżacza jakimś materiałem tłumiącym, który nie „trzyma” zbyt długo wilgoci, okleić powierzchnię styku z instrumentem gumą, pianką lub innym materiałem antypoślizgowo-uszczelniającym, włożyć do trąbki i grać :) Jest jednak jedno małe ale… Stłumiony dźwięk trudno jest poddać jakiejkolwiek ocenie jakościowej, nie wiadomo, czy jest czysty, jaką ma barwę itp. Taki stan, zwłaszcza dla mnie, uczącego się gry, jest po prostu szkodliwy. Uznałem więc, że umieszczę we wnętrzu tłumika „ucho”. Jako ucho wykorzystałem wkładkę ze starego mikrofonu dynamicznego w miarę dobrej jakości.

R7R6

Mikrofon dynamiczny jest, w porównaniu do innych, odporny na warunki atmosferyczne i duże natężenie dźwięku, więc do wnętrza czary idealny.  Efekt finalny wygląda więc jak poniżej:

R8

Wzmacniacz zlutowałem „na pająka” na podstawie schematu z zestawu AVT-2728, opartego na układzie NE5532. Poniżej schemat narysowany przeze mnie (pomocny przy lutowaniu „pająka”) oraz sam układ:

Wzmacniacz_mikrofonowy_na_NE5532_do_tlumika_RenuzitM3

Brzmienie uznałem za satysfakcjonujące, dlatego też zamiast zdecydować się na fabryczne rozwiązanie, postanowiłem pójść dalej 😀 Abym mógł jeszcze usłyszeć metronom, zlutowałem, a jakże, „na pająka” mini mikser, tym razem schemat pochodzi z zestawu AVT-742 z układem TL072. Schemat i mikser poniżej:

Mikser_do_tłumika_RenuzitM2

Układ TL072 można zastąpić układem NE5532, ale korzyści jakościowe będą nieznaczne, zwiększymy w ten sposób jedynie pobór prądu. W całości wygląda to tak:

M1
A zmontowane urządzenie można zobaczyć na poniższej fotografii:

M5

Włącznik jest wbudowany w gniazdo słuchawkowe, mikserek włącza się dopiero po włożeniu słuchawek do gniazda. Moje urządzenie być może posiada małą wadę, otóż zamiast kondensatorów tantalowych wlutowałem elektrolityczne, ponieważ takie miałem pod ręką, mimo to jakość dźwięku jest na akceptowalnym poziomie, problem polega tylko na sporym „przesterze” po pogłośnieniu, niestety przydałby się wzmacniacz słuchawkowy :) Podłączenie słuchawek tak od razu pod TL072 jest niezbyt eleganckim rozwiązaniem :) Poza tym zastosowałem gniazda mini jack, jako bardziej kompaktowe. Połączenie mikrofon-wzmacniacz jest symetryczne, tak na wszelki wypadek.

Ostatecznie, mam mini mikser z wejściem mikrofonowym i liniowym, dwoma potencjometrami, jednym sterującym mikrofonem, drugim – głośnością sumy (potencjometr do wejścia liniowego uznałem za zbędny, ponieważ metronom, w moim przypadku telefon, ma własny regulator poziomu głośności), oraz wyjściem słuchawkowym. Zastosowałem gniazdo jack z włącznikiem, urządzenie uruchamia się wraz z włożeniem słuchawek.

Teraz można eksperymentować dalej, aktualnie obciąłem część obudowy, aby była lepiej dopasowana do „roztrąbu” i tutaj znów pozytywne zaskoczenie, poprawa jakości dźwięku :) W części „wylotowej” nawierciłem więcej otworów, aby powietrze mogło się wydobywać w miarę swobodnie, a teraz jestem na etapie „produkcji” przegrody, która, miejmy nadzieję, jeszcze bardziej zwiększy efektywność tego jakże uroczego tłumika :) Nie do wiary, jak urządzenia wykonane przez siebie można polubić 😀 Mam dość skuteczny tłumik do trąbki z transparentnym przekazem dźwięku z „wnętrza”.

Alikwoty

Alikwoty

Szukając informacji o alikwotach nie natknąłem się na obliczenia, które mi były potrzebne, więc musiałem je wykonać sam. Może się komuś jeszcze przydadzą, nie są skomplikowane. Na początek trochę teorii dla niezorientowanych (dotyczyć ona będzie tylko typowych instrumentów strunowych). Alikwoty tworzą tzw. szereg harmoniczny, powstaje on zawsze, gdy struna drży i pod warunkiem, że na odcinku drgającym nie napotka ona żadnych przeszkód oprócz powietrza (czyli np. nie dotykamy jej). Dotknięcie struny zakłóca powstanie szeregu harmonicznego, ewentualnie zmienia jego skład (np. flażolety).

Read the rest of this entry

Skale na telefon

Skale na telefon

Cześć, tym razem mam zamiar wziąć się za napisanie skal (przy okazji poprawię działanie akordów), ale dobrze by było, gdybyście podzielili się własnymi pomysłami. Na gitarze dopiero uczę się grać i szczerze mówiąc dobrze byłoby, gdyby ktoś bardziej doświadczony wypowiedział się w tym temacie :)

Czy program mógłby być podobny do programu z akordami?

Jakie skale proponujecie?

Co użytecznego można byłoby jeszcze dodać?

Czy np. odgrywanie poszczególnych dźwięków byłoby bardzo przydatne, czy jednak można byłoby się bez tego obejść?

Każdy pomysł i uwaga będą mile widziane :)

192 akordy na gitarę w telefonie

192 akordy na gitarę w telefonie

Właściwie ten tekst, gdyby się uprzeć, dotyczy przetwarzania dźwięku… A to było tak, chciałem tylko wyświetlić jakiś tekst na ekranie komórki, po prostu chciałem napisać najprostszy z możliwych programik… Pisanie programów w C++ i to na komputer już mi się znudziło, wybór padł na Javę, bo takie programy obsługuje mój tandetny telefon (okazało się jednak, że to dobry wybór). I tak się rozpędziłem, że jednak napisałem użyteczny programik, który oprócz wyświetlania akordów ma jeszcze inne przydatne opcje. W miarę upływu czasu będę go ulepszał i modyfikował, przede wszystkim dodam więcej akordów, ich liczba prawdopodobnie pójdzie w tysiące. Obecnie (w wersji 1.1.28) udało mi się go tak zoptymalizować pod względem objętościowym, że zajmuje niewiele ponad 17 kB, jest to bardzo mało, nawet jeśli weźmie się pod uwagę starsze telefony, program działał bez zarzutów na Nokii 6020.

Poniżej zrzuty ekranu telefonu prezentujące działanie programu (na niektórych przeglądarkach i komputerach mogą działać w nieco zwolnionym tempie). Ta wersja posiada już animację, która „naśladuje” palce, przesuwają się one po „gryfie” w sposób zbliżony do rzeczywistych ruchów ręki. Klawiszami góra/dół można zmieniać „grupy” akordów, których jest 12 (liczba jest chyba dla wszystkich oczywista). Klawisze lewo/prawo służą do zmiany akordów w obrębie „grupy”. W każdej z grup umieściłem po 16 akordów, np. dla „grupy” C będą to: C, Cm, C7, Cm7, C6, Cm6, C+, C-, C7 5+, C7 5-, C9, C9-, C9 5+, C9 5-, C7 4, C7 6, taka sama sekwencja występuje dla każdej z grup. No a 12*16=192, stąd ten tytuł.

Program wyposażyłem też w funkcję podpisywania poszczególnych dźwięków (klawisz *) i w wybór motywu kolorystycznego dla gryfu (klawisz 0). Na obecną chwilę zaimplementowałem dwa motywy, ponadto zmiana motywu nie przebiega jeszcze idealnie.

Niedawno dodałem bardzo przydatną funkcję „prezentacji”, pomaga to uczyć się określonych sekwencji akordów, które można ustalić samemu (akordy można dodawać, usuwać oraz zmieniać ich kolejność) oraz oprócz tego dodałem funkcję szukania, (jeszcze nie do końca dopracowaną, najzwyczajniej w świecie już mi się nie chciało tego poprawiać, ale uczynię to w niedalekiej przyszłości). Szukanie, którego na prezentacjach nie widać, jest dwustopniowe, można szukać wszystkich akordów zawierających określone dźwięki lub takich, które zawierają wybrane dźwięki i tylko takie. Szukany akord można ustalić przesuwając „palce” za pomocą odpowiednich klawiszy telefonu.

Program nadaje się przede wszystkim dla tych, którzy grania na gitarze dopiero się uczą (tak jak ja). Tutaj może się okazać pożyteczny, nie trzeba wtedy szukać akordów w różnego rodzaju tabelkach czy wertować stosu kartek w jakiejś książce. Oprócz tego program jest chyba unikalny, szukałem takiego wcześniej i nie znalazłem, to też był jeden z powodów napisania programu. Działanie programu wydaje mi się intuicyjne, ale to jest już moje zdanie.

To by było na tyle, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Uważasz, że program mógłby Ci się przydać? Napisz to w komentarzu wpisując w odpowiednie miejsce swojego maila. Oczywiście program jest i będzie darmowy, aczkolwiek wszelkie prawa zastrzeżone 😉 O tym, że jest darmowy zapomniałem wspomnieć, a to jest jednak ważne, miłego korzystania :)

Wszelkie uwagi i komentarze będą mile widziane!