192 akordy na gitarę w telefonie

192 akordy na gitarę w telefonie

Właściwie ten tekst, gdyby się uprzeć, dotyczy przetwarzania dźwięku… A to było tak, chciałem tylko wyświetlić jakiś tekst na ekranie komórki, po prostu chciałem napisać najprostszy z możliwych programik… Pisanie programów w C++ i to na komputer już mi się znudziło, wybór padł na Javę, bo takie programy obsługuje mój tandetny telefon (okazało się jednak, że to dobry wybór). I tak się rozpędziłem, że jednak napisałem użyteczny programik, który oprócz wyświetlania akordów ma jeszcze inne przydatne opcje. W miarę upływu czasu będę go ulepszał i modyfikował, przede wszystkim dodam więcej akordów, ich liczba prawdopodobnie pójdzie w tysiące. Obecnie (w wersji 1.1.28) udało mi się go tak zoptymalizować pod względem objętościowym, że zajmuje niewiele ponad 17 kB, jest to bardzo mało, nawet jeśli weźmie się pod uwagę starsze telefony, program działał bez zarzutów na Nokii 6020.

Poniżej zrzuty ekranu telefonu prezentujące działanie programu (na niektórych przeglądarkach i komputerach mogą działać w nieco zwolnionym tempie). Ta wersja posiada już animację, która „naśladuje” palce, przesuwają się one po „gryfie” w sposób zbliżony do rzeczywistych ruchów ręki. Klawiszami góra/dół można zmieniać „grupy” akordów, których jest 12 (liczba jest chyba dla wszystkich oczywista). Klawisze lewo/prawo służą do zmiany akordów w obrębie „grupy”. W każdej z grup umieściłem po 16 akordów, np. dla „grupy” C będą to: C, Cm, C7, Cm7, C6, Cm6, C+, C-, C7 5+, C7 5-, C9, C9-, C9 5+, C9 5-, C7 4, C7 6, taka sama sekwencja występuje dla każdej z grup. No a 12*16=192, stąd ten tytuł.

Program wyposażyłem też w funkcję podpisywania poszczególnych dźwięków (klawisz *) i w wybór motywu kolorystycznego dla gryfu (klawisz 0). Na obecną chwilę zaimplementowałem dwa motywy, ponadto zmiana motywu nie przebiega jeszcze idealnie.

Niedawno dodałem bardzo przydatną funkcję „prezentacji”, pomaga to uczyć się określonych sekwencji akordów, które można ustalić samemu (akordy można dodawać, usuwać oraz zmieniać ich kolejność) oraz oprócz tego dodałem funkcję szukania, (jeszcze nie do końca dopracowaną, najzwyczajniej w świecie już mi się nie chciało tego poprawiać, ale uczynię to w niedalekiej przyszłości). Szukanie, którego na prezentacjach nie widać, jest dwustopniowe, można szukać wszystkich akordów zawierających określone dźwięki lub takich, które zawierają wybrane dźwięki i tylko takie. Szukany akord można ustalić przesuwając „palce” za pomocą odpowiednich klawiszy telefonu.

Program nadaje się przede wszystkim dla tych, którzy grania na gitarze dopiero się uczą (tak jak ja). Tutaj może się okazać pożyteczny, nie trzeba wtedy szukać akordów w różnego rodzaju tabelkach czy wertować stosu kartek w jakiejś książce. Oprócz tego program jest chyba unikalny, szukałem takiego wcześniej i nie znalazłem, to też był jeden z powodów napisania programu. Działanie programu wydaje mi się intuicyjne, ale to jest już moje zdanie.

To by było na tyle, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Uważasz, że program mógłby Ci się przydać? Napisz to w komentarzu wpisując w odpowiednie miejsce swojego maila. Oczywiście program jest i będzie darmowy, aczkolwiek wszelkie prawa zastrzeżone 😉 O tym, że jest darmowy zapomniałem wspomnieć, a to jest jednak ważne, miłego korzystania :)

Wszelkie uwagi i komentarze będą mile widziane!

43 Responses »

 1. Ja również chętnie wypróbuję wszystkie programy napisane przez Ciebie. Dodam tylko że ja sam próbowałem napisać taki programik tylko że na PC ale jeszcze moja wiedza jest niewystarczająca 😉

 2. mam Nokie 5228 więc bardzo potrzebuje tego programu ponieważ ucze się grac 😉 na maila poproszę

 3. Świetny pomysł! Bardzo chciałabym dostać taką aplikację.. Z góry serdecznie dziękuję.. :)
  Pozdrawiam! 😉

 4. Tą aplikacją także jestem zainteresowany. Dobrze jest mieć ściągawkę w kieszeni jak sie dopiero uczy ;p

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za udostępnienie.

 5. Również jestem zainteresowany , testowałem parę programów ale żaden mi nie przypasował mam HTC HD2 . Z góry dziękuję i pozdrawiam

 6. Bardzo bym prosił o programik ;] Z góry dziękuje, widzę że odwalasz kawał dobrej roboty =]

 7. Witam serdecznie, fajna sprawa programik na p[ewno sie przyda tak wiec poprosze o to cudenko.Pozdrawiam

 8. szymeq napisał mi, że akordy działają mu zarówno na HTC TyTn II jak i na SE K320i. Dobrze byłoby, gdyby napisał ktoś, komu akordy nie działają jak należy, bo z perspektywy kodu wiem, że takie osoby muszą się znaleźć :) W rzeczywistości pierwotnie pisałem kod na telefony, które mają „duże” piksele, co zresztą widać na zrzutach. Program pisałem dla siebie i raczej dla zabawy. Widzę jednak, że jest sens nieco zmodyfikować ten kod tak, żeby program mógł się sam dostosować do warunków.
  Przy okazji dzięki szymeq za podzielenie się spostrzeżeniami.
  Skomentujcie jeszcze strukturę menu, krytyczne komentarze będą mile widziane :)

 9. Z przyjemnością zobaczę opinie co do działania i funkcjonalności aplikacji, więc śmiało piszcie :) W kodzie akordów jest w rzeczywistości sporo do zrobienia. Przede wszystkim muszę sobie jakoś poradzić z wyświetlaniem gryfu na ekranach z wyższą rozdzielczością. Na nich można byłoby wszystko przeskalować i wyświetlić każdy element odpowiednio powiększony z zachowaniem proporcji :)
  Pozdro

 10. Właśnie miałem zamiar wziąć się za skale, ale w postaci oddzielnego programu.
  Mimo to jeszcze się z tym wstrzymam, bo sporo poprawek będę musiał poczynić w Akordach, przede wszystkim będę musiał dodać algorytmy obsługi ekranów o dużych rozdzielczościach. Na takich ekranach wszystko będzie po prostu za małe. Kolejna poprawka będzie umożliwiać samodzielne ustawienia kolorystyki itp. oraz zapisywanie ustawień:)

 11. Ciekawy pomysł :) Wcześniej używałem kilku komercyjnych aplikacji i nie były one zbyt wygodne w użyciu. Chętnie mogę potestować 😀 Dodanie skal zwiększyło by funkcjonalność :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− sześć = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>