Główna Z głównej

Naszą witrynę przegląda teraz 470 gości 

q

 
Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

Wielki sukces Marii

Email Drukuj PDF

Maria Duma, która przygotowywała się pod okiem instruktora ds. muzyki w GOK-u w Goraju : Diany Adamskiej, zajęła I miejsce podczas eliminacji wojewódzkich w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka w Lublinie.

Konkurs odbył się w sobotę 16 października 2021 roku w progach Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Laureaci poszczególnych grup wystąpią w etapie ogólnopolskim w Warszawie pod koniec listopada. Lubelszczyznę w różnych kategoriach wiekowych będzie reprezentować 7 osób, w tym Maria Duma z Zastawia.

Serdecznie gratulujemy!

 

Serdecznie zapraszamy!

Email Drukuj PDF

 

Zajęcia 2021/2022

Email Drukuj PDF

 

Podsumowanie festiwalu

Email Drukuj PDF

Za nami wydarzenie pełne wrażeń! Pogoda jak zamówiona, licznie przybyli goście i uczestnicy, piękna atmosfera. Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec odbył się już po raz siódmy. Impreza od lat odbywa się w Jędrzejówce ( gmina Goraj) w miejscu, w którym żyła i tworzyła Anna Malec- wybitna śpiewaczka ludowa, której utwór "Piejo, kury piejo" wykorzystał w swoim utworze Grzegorz Ciechowski. Laureatka I miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 1969 i 1972 roku. Za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Oskara Kolberga.

Formuła festiwalu od początku istnienia ma charakter konkursowy. Zespoły i soliści z gminy Goraj i gmin sąsiednich biorą udział w konkursie muzyki tradycyjnej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 19 podmiotów wykonawczych z gminy Goraj, Nielisz, Chrzanów, Dzwola i Narol. Oceniała ich komisja w składzie:

dr Agata Kusto - prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki UMCS.Ukończyła muzykologię w Instytucie Muzykologii KUL .W 2009 obroniła rozprawę doktorską pt. Ludowe pieśni maryjne na Lubelszczyźnie. Studium etnomuzykologiczne, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia – muzykologia.Dokumentuje aktualne działania w zakresie muzyki tradycyjnej i muzyki folkowej. Dwa główne nurty badawcze to: religijny repertuar wokalny oraz ludowa muzyka instrumentalna. Obydwa zakresy tematyczne mają swe odzwierciedlenie w zrealizowanych publikacjach i projektach badawczych. Od września 2013 jest redaktorem naczelnym Pisma Folkowego wydawanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz UMCS.W tym roku Pismo Folkowe otrzymało nagrodę Oskara Kolberga podczas 45 edycji „Za zasługi dla kultury ludowej”)

dr Sławomir Niemiec - dr kulturoznawstwa, instruktor Biłgorajskiego Centrum Kultury, wykładowca akademicki, jako muzyk gra najczęściej na skrzypcach, trąbce i suce biłgorajskiej.Lubi wykonywać muzykę ludową, którą grała niegdyś Kapela Braci Bździuchów z Aleksandrowa (jego pradziadek, skrzypek Franciszek Bździuch "Twardowski" wraz z bębnistą Janem Bździuchem "Zarosiakiem" występowali również z Wojciechem Sołtysem oraz z Anną Malec).W swojej aktywności muzycznej często nawiązuje do muzyki ze swoich stron; jego zespół "Melodia w Polsce" został nagrodzony na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie w 2010 roku oraz na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie w 2011 roku. W tym roku jego aranżacja zdobyła 3 nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu "Asia Folk" w Mongolii. Razem z kolegą z Islamskiej Republiki Iranu grają tam dwa utwory; znany w całej Persji utwór ludowy i temat ludowy grany dawniej w Aleksandrowie.

mgr Iwona Paszko - absolwentka kulturoznawstwa UMCS o specjalizacji folklor. Uczestniczka wielu badań terenowych i nagrań pieśni z Roztocza Zachodniego.  Obecnie pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goraju. Miłośniczka muzyki tradycyjnej Roztocza Gorajskiego i współorganizator projektów realizowanych przez GOK w Goraju dotyczących koncertów, potańcówek i konkursów o muzyce tradycyjnej Gorajskiego

Jury oceniało dobór repertuaru, regionalny styl wykonawczy, autentyczność w sposobie prezentacji pieśni i utworów instrumentalnych oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja artystyczna przyznała następujące nagrody:'I nagrodę otrzymał zespół z Kocudzy III: "Kocudzanki", II równorzędne miejsca zajęły: Alina Myszak z Kocudzy i Halina Jakubczak ze Stawu Ujazdowskiego (gmina Nielisz). III równorzędne nagrody zdobył zespół "Borowiacy" z Dzwoli i Janina Pydo z Zastawia. Komisja postanowiła wyróżnić: Marię Dumę (gmina Goraj), Stanisława Rawskiego gmina Dzwola), Grażynę Dolińską (gmina Chrzanów) i zespół "Hosznianki"(gmina Goraj) za udział w przekazie tradycji osób młodych oraz odwołujących się do repertuaru rodzinnego.

Nagroda im. Anny Malec została przyznana Jadwidze Skoczylas (gmina Goraj) oraz zespołowi "Galicjanki z Roztocza"(gmina Narol).

Ponadto w konkursie wystąpili: Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna, zespół "Roztoczanki" z Branwii, zespół "Branwiacy", Dorota Chorębała z Zagród, Zespół "Borowiacy" z Branwii, zespół "Marianki", Stowarzyszenie "Biała Łada" z Łady, Barbara Kot ze Stawu Ujazdowskiego

.

W takcie festiwalu można było posłuchać Gorajskiej Gminnej Orkiestry Dętej oraz Stanisława Kowalika. Każdy z uczestników festiwalu mógł posmakować specjałów przy stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna. Festiwalowi towarzyszyła również wystawa fotografii, które powstały w ramach projektu "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra, wystawa" dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Podczas oglądania wystawy można było również wziąć magnes ceramiczny promujący gminę Goraj. Magnesy również powstały w/w projektu.

Imprezie towarzyszył również punkt promujący szczepienia przygotowany przez Urząd Miejski w Goraju.

Gościem festiwalu była Orkiestra Św. Mikołaja, która zagrała w godzinach wieczornych. Żywiołowy koncert wywołał wiele entuzjazmu wśród publiczności, a ich barwny śpiew i granie było

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Burmistrz Goraja i Przewodniczący Rady Miejskiej w Goraju

Patronat medialny objęli: www.bilgorajska.pl, www.bilgoraj.com.pl i Nowa Gazeta Biłgorajska

 

Program szczegółowy festiwalu

Email Drukuj PDF

KOLEJNOŚĆ PREZENTACJI KONKURSOWYCH
na VII Międzygminnym Festiwalu im. Anny Malec w Jędrzejówce
12 września 2021 r.

1.Stowarzyszenie Kobiet Goraja - Kobieta Aktywna

2.  Grażyna Dolińska z Łady.

3. Jadwiga Skoczylas z Kondratów

4."Roztoczanki" z Branwi

5. Alina Myszak z Kocudzy

6. "Borowiacy" z Dzwoli

7. Janina Pydo z Zastawia

8. Zespół śpiewaczy „Hosznianki”

9. Dorota Chorębała z Zagród

przerwa - występ Gminnej Orkiestry Dętej

10. Zespół "Kocudzanki"

11. Maria Duma- GOK Goraj

12. "Branwiacy"

13.  Halina Jakubczak ze Stawu Ujazdowskiego

14. Zespół "Marianki"

15.  Barbara Kot ze Stawu Ujazdowskiego

16. "Galicjanki z Roztocza"

17.  Stanisław Rawski z Kocudzy

18. Borowiacy z Branwi

19. Stowarzyszenie "Biała Łada"

Ok. 18.00 Koncert Orkiestry Św. Mikołaja

Ok. 19.00 Ogłoszenie wyników

 

VII Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec

Email Drukuj PDF

 

 

Festyn 2021

Email Drukuj PDF

29.08. 2021 r Festyn Rodzinny w Goraju ze względu na trudne warunki pogodowe odbył się na placu gminnym przy szkole w Goraju. Jego forma była nieco skromniejsza niż w na boisku sportowym, ale w rezultacie Festyn można uznać za udany.

W programie nie zabrakło atrakcji na dzieci: dmuchańców, animatorów,malowania buziek. Stowarzyszenia Biała Łada i Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna przygotowały stoiska kulinarne. Konferansjerem był Grzegorz Płecha a organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Burmistrz Goraja.

W programie zaprezentowali się: Gminna Orkiestra Dęta z Goraja, wokalistki GOK: Sylwia Żółw i Maria Duma, śpiewaczka: Jadwiga Skoczylas, śpiewaczka Janina Pydo, Stowarzyszenia Biała Łada i Stowarzyszenie Kobiet Goraja- Kobieta Aktywna, młodzi tancerze: Lena Franczak i Oskar Kuryło, zespół Hosznianki. Wieczorem odbyły się koncerty zespołów: cygański Złoty Tabor, Stopa Sound z hitami lat 80-tych i 90-tych XX wieku, Koromysło- Folk Maszyna ze Szczebrzeszyna oraz zespół disco-polo Roxait.

 

I miejsce w Kazmierzu

Email Drukuj PDF

Pani Janina Pydo, śpiewaczka z Zastawia po raz kolejny zdobyła jedno z czterech I miejsc w kategorii soliści podczas 55 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Festiwal odbył się w dniach 27-29 sierpnia 2021.

Jury w składzie:

  • prof. dr hab. JAN ADAMOWSKI – przewodniczący
  • mgr MARIA BALISZEWSKA
  • prof. dr hab. STANISŁAWA NIEBRZEGOWSKA-BARTMIŃSKA
  • prof. dr hab. PIOTR DAHLIG
  • dr JACEK JACKOWSKI
  • dr BOŻENA LEWANDOWSKA
  • REMIGIUSZ MAZUR-HANAJ
  • prof. dr hab. BOŻENA MUSZKALSKA
  • dr JANINA BIEGALSKA – sekretarz jury

 

wysłuchało: 26 Kapel, 27 Zespołów Śpiewaczych, 13 Instrumentalistów, 25 Solistów Śpiewaków,oraz 24 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”.

Pani Janina wystąpiła w piątek i drugi raz z rzędu zajęła I miejsce. Zaśpiewała: „Dajcie stołka ciosowego”, „Zarżyj, że zarżyj” , „Z poniedziałejku”.

Serdecznie gratulujemy!

 

UWAGA! ZMIANA LOKALIZACJI

Email Drukuj PDF

 

Festyn Rodzinny 2021

Email Drukuj PDF

 

Drugie spotkanie -warsztaty ceramiczne

Email Drukuj PDF
W piątek 13-go, o godzinie 13.00 w 13 osób wyruszyliśmy na drugi etap warsztatów ceramicznych do siedziby RagankaArt w Komodziance:) Pechowo jednak nie było;) Na drugim spotkaniu zajmowaliśmy się szkliwieniem magnesów powstałych podczas pierwszego spotkania. Wprawdzie na efekt końcowy musimy poczekać do kolejnego wypalenia, ale zabawy przy malowaniu szkliwami było co niemiara. Zaskoczeniem dla nas - uczestników było to, że szkliwa przed wypaleniem mają kompletnie inny kolor i pracowanie z nimi to nieustająca niespodzianka.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu: "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra, wystawa".
Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
Efekt końcowy pokażemy wkrótce!
 

Koncert przy altanie vol.2

Email Drukuj PDF

W niedzielne popołudnie, 8 sierpnia 2021 r., odbył się drugi koncert z cyklu: 'Granie przy altanie" organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Przy altanie w pobliżu budynku GOK zagrała kapela Cyja. Podczas koncertu publiczność mogła i śpiewać i tańczyć do utworów ludowych.

Kapela Cyja to zespół ludowy, pochodzący z okolic Bychawy. Powstał w 2010 r.

Pomysłodawcą i założycielem kapeli jest Marek Trzciński, który gra na wiodącym instrumencie - akordeonie. Stąd też wywodzi się nazwa zespołu, od potocznego określenia akordeonu, czyli cyja.

Kapela wykonuje muzykę wokalno – instrumentalną opartą głównie na utworach z regionu lubelskiego. Występujemy w strojach krzczonowskich. Najczęściej prezentują się na festynach, dożynkach i innych uroczystościach. Na swoim koncie ma również sukcesy: I miejsce w plebiscycie Kuriera Lubelskiego "Pokaż talent" na etapie regionalnym oraz V miejsce na etapie ogólnopolskim, w tym samym konkursie.  Kilkukrotnie gościli w programie telewizji regionalnej TVP Lublin – „ Poranek między Wisłą a Bugiem”. W 2018 r. zostaliśmy uhonorowani przez burmistrza Bychawy statuetką „Za korzenienie i promowanie kultury ludowej”.

 

Kalendarz 2022

Email Drukuj PDF

Wczoraj zakończyliśmy zdjęcia do Kalendarza na 2022 rok:) Pracy przy kokosznikach był ogrom, ale sądzimy, że efekty będą niezwykłe:) Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które dostarczyły nam mnóstwa koralików, paseczków, wstążek, kolczyków, koralików, niepotrzebnej biżuterii. Dziękujemy również modelkom, które czy to w upale, czy w deszczu, czy w mrozie dzielnie nam pozowały:) przed nami jeszcze mozolna droga do wybrania tych 12 najpiękniejszych zdjęć, retusz i druk!


 

Warsztaty ceramiczne- etap pierwszy

Email Drukuj PDF

I dzień warsztatów ceramicznych w Komodziance w siedzibie RagankaArt w ramach projektu "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra, wystawa"za nami. Spotkanie odbyło się 4 sierpnia 2021. W ramach warsztatów uczestnicy wykonywali magnesy na lodówkę, promujące gminę Goraj oraz magnesy przedstawiające różne zwierzęta, symbole, postacie. Zajęcia prowadzone były przez Anię Oleksiak.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.13 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie, podczas których uczestnicy będą szkliwić  na kolorowo magnesy.

 

Kolor(L)ova Gra Uliczna

Email Drukuj PDF

Między opadami deszczu, pięć kolorowych ( Biała, Czarna, Niebieska, Czerwona i Zielona) drużyn, 1 sierpnia 2021 r. w Goraju, uczestniczyło w grze plenerowej zwanej Grą Uliczną. Motywem przewodnim gry był: kolor.

Gra rozpoczęła się o godzinie „W” czyli o 17.00. W Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego grupa uczestników i organizatorów gry upamiętniła wydarzenie wspólnym odśpiewaniem piosenki: „Warszawskie dzieci” i odpaleniem czerwonych świec dymnych przy pomniku na gorajskim rynku. Następnie drużyny musiały wykonać swoje portrety kredą na ulicy Szewskiej. Kolejnym krokiem każdej grupy było odnalezienie ośmiu postaci  kolejność odnajdywania postaci losowali na starcie) i rozwiązywanie zagadek u nich. U postaci Różowej należało wykonać na jednej osobie z grupy makijaż z elementami body paintingu do wylosowanego kokosznika. U postaci Czarnej należało zagrać melodię na bum bum rurkach i odgadnąć utwór muzyczny. U postaci Niebiesko-szarej drużyna odgadywała osiem smaków napojów. U postaci Niebieskiej należało się wykazać wiedzą z zakresu tytułów filmów, książek i piosenek z kolorem w tytule. Postać Biała wymagała wiedzy matematycznej o raz wykonania wianka  z elementem kolorystycznym. U Zielonej postaci należało się wykazać umiejętnościami sportowymi i zręcznością. Natomiast Czerwona postać wymagała wykonania stracha na wróble. Postać Khaki sprawdzała wiedzę drużyny z zakresu historii, przeprowadzała quiz  pn. „Niepodległa”. Ponadto każda z drużyn miała za zadanie sfotografować jak największą liczbę osób, która miała elementy garderoby w kolorze drużyny np. Zieloni szukali osób, które miały zielone buty, koszulki, spodnie itd.

Podsumowanie gry odbyło się w sali widowiskowej GOK. Na każdego czekał poczęstunek i nagrody. Główną nagrodę: pobyt w apartamencie w Nałęczowie zdobyła drużyna Niebieskich. II miejsce zajęła grupa Białych, III - miejsce Czarni, IV - Czerwoni i Zieloni. Nagrodę specjalną za największe zaangażowanie w śpiewanie utworu patriotycznego otrzymała grupa Czerwonych, a za kreatywność grupa Zielonych.

Gra została zrealizowana przez Nieformalną Grupę „Aarcia” działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju   oraz pracowników GOK w ramach projektu „Gorajskie Kolor(L)ove – warsztaty, gra, wystaw”. Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskie.


 

Granie przy altanie vol. 2

Email Drukuj PDF

 

Śladami Singera 2021

Email Drukuj PDF

 

Festiwal Śladami Singera odbył się w Goraju w dniach 25-26 lipca 2021 roku. Goraj znalazł się na mapie festiwalu w 2019 roku. Rok temu odbyło się tylko wirtualne spotkanie i miało charakter wspomnień. Po roku nieobecności „na żywo” festiwal był jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w gminie Goraj.

 

Pierwszy dzień festiwalowy rozpoczął się na rynku gorajskim się plenerową instalacją artystyczną „Singer contra Singer” połączoną z promocją Gazety Festiwalowej „Sztukmistrz Gorajski” . Elelementem projekcji był film dokumentalny pt. „Warszawa - pejzaż z Singerem”. Tego samego dnia o 20.00 w Sali widowiskowej GOK odbył się spektakl literacko- muzyczny „Opowieści z Nocy”, podczas którego Witold Dąbrowski- dyrektor festiwalu opowiadał historie niełatwe, ale bardzo trafiające do serca.

Drugiego dnia o godzinie 12.00 w sali widowiskowej GOK odbyła się projekcja telewizyjna adaptacji spektaklu teatralnego : „Opowiadania dla dzieci”. Natomiast o 20.00 na rynku odbył się długo wyczekiwany spektakl plenerowy w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze. Podczas widowiska wystąpili: Arkadiusz Ziętek – twórca teatralny współpracujący w wieloma instytucjami w Polsce i w Niemczech, Magda Kisiała – akrobatka powietrzna i cyrkowa, Jakub Szwed – artysta, pedagog, menadżer i reżyser, Artur Perskawiec – instruktor samoobrony i akrobatyki sportowej, Daniel Chlibiuk- akrobata, żongler, Marek Żmuda- aktor, animator, technik, akrobata, malarz.

Do tegorocznej edycji przyczynili  się:  Urzędy Miasta, Ośrodki Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Sztukmistrze. Głównym organizatorem festiwalu jest Ośrodek Brama Grodzka- Teatr NN z Lublina.

 

Wspomnienie

Email Drukuj PDF

W czasie gdy sezon artystyczny trwa w najlepsze zdarzają się wydarzenia, o których łatwo się nie mówi, a wspomnienia wyciskają łzy. Trudniej tym bardziej, że dotyczy życia kulturalnego gminy Goraj. Z wielkim żalem informujemy, że Kazimierz Piróg , wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju zmarł 23 lipca 2021 roku w wieku 74 lat. 28 lipca 2021 roku  będziemy  go żegnać w Biłgoraju, msza żałobna odbędzie się o godzinie 11.00 w kościele Jana Pawła II w Biłgoraju.

 

Kazimierz Piróg urodził się 18. XII. 1947 roku w Zawadach (powiat Tomaszów Lubelski). Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w gminnym Jarczowie. Już wtedy zdradzał szczególne zainteresowania muzyką. W szkole podstawowej należał do zespołu muzycznego, gdzie nauczył się gry na skrzypcach. Nauka na tym instrumencie bardzo przydała  się na egzaminach wstępnych do liceum.

W latach 1961-1966 uczył się w Liceum Pedagogicznym w Biłgoraju. W tym czasie należał do chóru szkolnego oraz do orkiestry szkolnej, gdzie grał na trąbce, akordeonie i saksofonie. Po ukończeniu liceum podjął pracę w zawodzie nauczyciela w Goździe Lipińskim. Uczył wielu przedmiotów między innymi wychowania muzycznego, geografii, wychowania fizycznego. W szkole tej założył dziecięcy zespół muzyczny i uczył gry na wszystkich dostępnych wówczas instrumentach. W roku 1967 został powołany do wojska celem odbycia zasadniczej służby wojskowej. Spędził tam dwa lata. Później uczył jeszcze w szkole w Nowej Wsi, ponownie w Goździe Lipińskim, następnie w Teodorówce (tutaj także uczył gry na instrumentach muzycznych).16.VI. 1977 rozpoczął pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju jako dyrektor gdzie pracował do 2008 roku.

Gdy zaczynał pracę  przeszedł chrzest bojowy, którym  była Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego ( w latach 70-tych corocznie Inauguracja Roku Kulturalnego odbywał się w innej gminie na terenie woj. zamojskiego) w ramach obchodów 600-lecia Goraja.

Pan Kazimierz Piróg organizował pracę ośrodka począwszy do działalności, a kończąc na wyposażeniu domu kultury. Animacją całego życia kulturalnego zajmował się pan Piróg wraz ze współpracownikami GOK-u. Największym powodzeniem cieszyły się corocznie organizowane Dni Miejscowości na terenie gminy, plenery malarskie, zespoły ludowe, jubileusze. Mawiał, że kiedyś lżej pracowało się w kulturze, ponieważ było więcej społeczników udzielających się na rzecz kultury.

Kazimierz Piróg oprócz prowadzenia domu kultury należał do kapeli podwórkowej QŃ. Kapela QŃ miała na swoim koncie liczne sukcesy. Do najważniejszych można zaliczyć: IV miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Toruniu, trzy razy III miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Podwórkowych w Biłgoraju oraz zdobycie Brązowego Łabędzie, liczne wyróżnienia i udziały w Łęcznej, Krasnymstawie, Parczewie.

Przez blisko 20 lat pan Piróg  mieszkał w Goraju, od 1996  mieszkał w Biłgoraju.

 

A tak pamiętają go pracownicy GOK:

? Miły, sympatyczny, wyrozumiały, zawsze wesoły, radził sobie  w trudnych sytuacjach, których było niemało w pracy w GOK-u. Potrafił współpracować z ludźmi: z orkiestrą, z kołami gospodyń, współpracownikami. Pracował z nami przez wiele lat i zawsze będę go miło wspominać. Miał dużą kulturę osobistą i potrafił łagodzić konflikty? ? Stanisława Lewczyk

?Kazik był dobrym człowiekiem. Wielu ludziom pomógł w różnych sytuacjach życiowych. Jako szef- wymagał, ale wiedział, że może liczyć na mnie i wierzył , że dam radę, a jeśli zdarzały się trudne sytuacje, pomagał z nich wybrnąć.

Zapisał się w działalności gorajskiego GOK-u jako konsekwentny kierownik tej placówki. Za czasów Jego dyrektorowania pod opieką ośrodka działało i rozwijało swoje talenty wielu lokalnych i pozagminnych artystów.

Zawsze otwarty, życzliwy, wyrozumiały. I takim Go będę pamiętać. ? ? Henryka Widz

?Nie pracowałam z panem Kazimierzem, ale zaczęłam pracę na jego  stanowisku w 2008 roku, gdy on odszedł na emeryturę. Wcześniej mieliśmy kontakt, gdy pisałam artykuły o życiu kulturalnym gminy Goraj dla Nowej Gazecie Biłgorajskiej. Zawsze życzliwie i wyczerpująco udzielał informacji. Gdy zaczęłam pracę w GOK-u czasami dzwoniłam do niego z jakimś problemem natury zawodowej lub zawiadamiałam o próbach Kapeli Podwórkowej QŃ. Będę go pamiętać jako osobę skromną, zawsze uśmiechniętą, w nieodzownych ciemnych okularach w stylu lat 70-tych."? Marta Miszczak-Najda

 

Zapraszamy!!

Email Drukuj PDF

 

Poszło z dymem...

Email Drukuj PDF

Przez ostatnie dwa dni ( 19 i 20 lipca 2021 r.) odbywały się warsztaty fotograficzne w ramach projektu: "Gorajskie Kolor(L)ove- warsztaty, gra muzyka. Projekt dofinansowano ze środków programu ?Działaj Lokalnie? Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Warsztaty były przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. W pierwszy dzień odbyły się zajęcia teoretyczne i ćwiczenia z podstaw fotografii. Drugiego dnia uczestnicy wykonywali zdjęcia, na których pozowali używając kolorowych świec dymnych. Warsztaty prowadzili: Kamil Wykrętek i Magdalena Mekal. W kolejnych dniach odbędą się warsztaty z użyciem proszków holi.

Efektem warsztatów będzie wystawa fotografii na płótnach, która zostanie zaprezentowana we wrześniu przed budynkiem GOK.

 

Niezwykły film o kobietach z Roztocza

Email Drukuj PDF
W piątek, 16 lipca 2021 r. , odbyła się prapremiera filmu ?Dzień i noc? w Biłgorajskim Centrum Kultury,  filmu, na który wiele osób z Roztocza czekało z niecierpliwością. Dla gminy Goraj  jest to szczególnie ważne dzieło, ponieważ jedną z bohaterek jest pani Janina Pydo z Zastawia.
Reżyserami filmu są: Katarzyna Machałek (reżyserka, artystka-ilustratorka) i Łukasz Machowski (reżyser, scenarzysta, autor zdjęć filmowych). I to oni dwa lata temu rozpoczęli projekt, którego efektem jest pełnometrażowy film opowiadający o sile kobiet, tajemnych obrzędach ludowych i życiu w naturze, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Tak o filmie opowiadają twórcy. "Dzień i noc" to artystyczne kino będące połączeniem formy dokumentalnej i fabularnej- fikcyjnej, ale inspirowanej życiem bohaterek z Roztocza.
W filmie obserwować można dwie linie czasowe: współczesność (dokument) oraz rok 1959 ( fikcja fabularna). Pierwsza część filmu rozpoczyna się mocną sceną: gdy wiedźma Nawoja zakopuje głowę martwej świni, rzucając tym samym klątwę na dom sąsiadki Bielakowej. Później śledzimy losy młodej Bielakowej, jej codzienne zmagania, dziwne zjawiska w jej życiu oraz próby zespołu ludowego, w którym bierze udział. W części dokumentalnej można obejrzeć spotkanie zespołu z Aleksandrowa, podczas którego kobiety dzielą się opowieściami z przeszłości.
W drugiej części filmu obserwujemy panią Janinę, jej dzień i noc, to jak samotnie spędza czas na modlitwie, śpiewie i obowiązkach domowych. W części fabularyzowanej można zobaczyć Janinę i jej przyjaciółkę. Ciężki los kobiet na wsi i siła przyjaźni to obraz, który wyłania się z fragmentów fabularyzowanych.
To artystyczne kino zostawia w głowie odbiorcy nie tylko obrazy (notabene przepiękne zdjęcia), ale również sceny, które można interpretować na wiele sposobów.
Dla pani Janiny to z pewnością niesamowita przygoda wziąć udział w takim projekcie, a potem oglądać siebie na dużym ekranie. Dla gminy Goraj ? wielka duma.
Pokaz specjalny filmu dla mieszkańców gminy Goraj jest zaplanowany jesienią w Goraju. Polecamy i gratulujemy reżyserom!
 

Rodzinna Gra Uliczna- zaproszenie

Email Drukuj PDF

 

karta.pdf

oswiadczenierodzica.pdf

Regulamin.pdf

 

Warsztaty ceramiczne

Email Drukuj PDF

 

Mamy grant!

Email Drukuj PDF

Gminny Ośrodek Kultury w Goraju jest jednym z 200 ośrodków w kraju na 1221, który otrzymał grant w wysokości 69 800 zł. Projekt nosi nazwę: "W krainie nowych możliwości technologicznych". Będziemy się dla Was szkolić cyfrowo, zmieniać stronę internetową oraz zakupimy nowy sprzęt cyfrowy do wykonywania filmów, zdjęć, rejestrowania dźwięku i wiele innych akcesoriów niezbędnych w nowoczesnym prowadzeniu instytucji!

 

Festiwal Śladami Singera 2021

Email Drukuj PDF

 

 

Granie przy altanie

Email Drukuj PDF

 

Warszawska Orkiestra Taneczna Bonanza oraz Gorajska Gminna Orkiestra Dęta rozpoczęły cykl koncertów przy altanie usytuowanej w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. W niedzielny wieczór 11 lipca 2021 roku gorajskie ulice rozbrzmiewały od oberków, walców, polek, fokstrotów i tang.

Pierwsza zagrała Gminna Orkiestra Dęta, która zaczęła nieśmiało podrywać uczestników do tańca.

W drugiej części koncertu wystąpiła taneczna Orkiestra Bonanza. Przy jej utworach same nogi rwały się do tańca.

http://www.gok-goraj.pl/images/phocagallery/granieprzyaltanie/thumbs/phoca_thumb_l_dsc_4327.jpg

 

Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku na bazie trzech mniejszych orkiestr dętych działających w Jędrzejówce, Zagrodach i Ładzie. Kapelmistrzem orkiestry od początku istnienia orkiestry do   końca 2020 roku był Józef Czerw. Od 2021 jest nim Jan Białogłowski. Zespół prowadzi działalność pod patronatem i opieką merytoryczną Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Orkiestra chętnie  zapraszana jest również do Lublina na Jarmark Jagielloński. Gościnnie grała tam w 2015 i 2016 roku. W 2015 przygrywała na potańcówce w Kazimierzu Dolnym. W roku ubiegłym uczestniczyła w warsztatach muzycznych z Warszawską Orkiestrą Taneczną Bonanza i zapewniała główną oprawę muzyczną podczas Festiwalu Fanfara w Chłopkowie, a w 2019 roku zagrała na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej i Domu Tańca w Warszawie w ramach zadania: "W Ambasadzie muzy kują 2019-2021". Gminna Orkiestra Dęta ma ogromny potencjał i jest jedną z orkiestr na terenie województwa lubelskiego, która gra nie tylko utwory muzyki rozrywkowej, ale również muzyki tradycyjnej.

Zespół Orkiestra Taneczna Bonanza tworzą młodzi artyści, którzy swoją energią i poczuciem humoru zarażają każdego tancerza, niezależnie od wieku. Udowadniają, że ?tańczyć każdy może?. Repertuar grany przez Orkiestrę Taneczną Bonanza nie raz porwał do tańca wielopokoleniowe grupy. Pośród ponad stu utworów, jakie mają w repertuarze, znajdą się miejskie walczyki, tanga, swingi, foxtroty i slow-foxy. Mogą zagrać również wiejskie standardy, czyli oberki, sztajerki i różne rodzaje polek. Wszystko ujęte z taneczną energią, zagrane na harmonię 3-rzędową, trąbkę, wokal, puzon i perkusjonalia, czyli typowy mały przedmiejski skład. Na ich koncertach i potańcówkach usłyszeć można wiele szlagierów, których teksty i melodie na pewno znają starsi i młodsi Warszawiacy. Ich wieloletnie doświadczenie gwarantuje dobrą zabawę i wiele okazji do tańca.Współpracowali z warszawskim projektem Anawa!wa, Praską Światoteką, Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, Radomską Inicjatywą Oberkową, Wiejskimi Klubami Tańca oraz prowadzą wiele warsztatów tanecznych instrumentalnych.

 

Warsztaty dla młodzieży

Email Drukuj PDF

Droga młodzieży! Tylko u nas: niepowtarzalne, na maksa kolorowe, praktyczne warsztaty fotograficzne! Zapiszcie się już dzisiaj! Na pewno nie pożałujecie!Warsztaty odbędą się w tygodniu 19-23 lipca 2021:) godziny i dni zostaną ustalone na spotkaniu organizacyjnym, o którym poinformujemy wszystkich zainteresowanych!

 

 

Koncert przy altanie

Email Drukuj PDF

 

Lato z kulturą

Email Drukuj PDF

 

Zaproszenie na VII Miedzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im Anny Malec

Email Drukuj PDF

oswiadczenie.pdf

karta.pdf

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Międzygminnym Festiwalu Muzyki Ludowej im. Anny Malec, który odbędzie się dnia 12 września 2021 r. o godz. 15.00
w Remizie OSP  w Jędrzejówce.

Przegląd na stałe wpisał  się już w kalendarz imprez kulturalnych gminy Goraj, a tym samym przyczynił się do podniesienia poziomu artystycznego sztuki wykonawczej i popularyzacji kultury ludowej.

Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz zdobywa rangę ważnego wydarzenia kulturalnego promującego muzykę tradycyjną.

 

VII Międzygminny
Festiwal Muzyki Ludowej

im. Anny Malec

Jędrzejówka, 12 września 2021 r. godz. 15.00

REGULAMIN

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju

Cele festiwalu;

- propagowanie i kultywowanie tradycji folkloru,

- poznanie muzyki ludowej regionu,

- ochrona i popularyzacja zanikających form folkloru muzycznego,

- prezentacja dorobku artystycznego gminnych zespołów,

- motywowanie społeczeństwa do aktywności artystycznej,

- odkrywanie zapomnianych pieśni i melodii ludowych,

- doskonalenie warsztatu muzycznego, wymiana doświadczeń,

- poznanie i promowanie twórczości Anny Malec z Jędrzejówki.

W festiwalu mogą wziąć udział następujące podmioty wykonawcze z terenu Roztocza:

I ? kapele ludowe,

II ? soliści instrumentaliści

II ? zespoły śpiewacze

IV? soliści śpiewacy

V ? młodzi wykonawcy, którzy poznali muzykę ludową od mistrzów

Wszystkie podmioty wykonawcze prezentują po 2 utwory, mile widziana będzie przynajmniej jedna piosenka z repertuaru Anny Malec (nie dotyczy instrumentalistów)!

Czas prezentacji nie powinien przekraczać 10 min.

Zachęcamy do poszukiwań i prezentacji dawnych, zapomnianych i tradycyjnych dla naszego regionu utworów.

Tematyka tegorocznej edycji festiwalu jest dowolna ????

Zespoły powinny prezentować folklor muzyczny w jak najbardziej tradycyjny sposób
t.j.: repertuar charakterystyczny dla naszego regionu, zgodny z tradycją, śpiew powinien być jednogłosowy,  wykonywany tzw. ?białym głosem?, gra na tradycyjnych instrumentach zarówno w kapelach, jak i solo.

Zespoły śpiewacze wykonują swoje pieśni a cappella ( bez towarzyszenia instrumentów)!!!

Festiwal ma formę konkursu!

-  jury przyzna I, II i III miejsce w formie nagród rzeczowych,

-  uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki,

- ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za najlepsze wykonanie piosenki z repertuaru     Anny Malec.

Zdobywcy nagrody specjalnej i I miejsca w poprzedniej edycji festiwalu występują poza konkursem!!!

Kartę zgłoszenia należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju do dnia
30 sierpnia  2021 r.

Informacje dotyczące doboru repertuaru i programu dostępne są pod nr tel. GOK (084) 68 58 043

Sposób przeprowadzenia i forma festiwalu zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji festiwalu w formie online!!!

W trakcie trwania festiwalu obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem wprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowywania między sobą 1,5 metra odległości a przebywając na świeżym powietrzu i zachowując ten dystans nie muszą zasłaniać nosa i ust. Stosowanie maseczek jest obowiązkowe w pomieszczeniach, toaletach i innych sytuacjach, kiedy stykamy się z innymi
i nie ma możliwości zachowania odległości 1,5 m od innych uczestników. Prosimy, by o tym pamiętać i zawsze nosić przy sobie własne maseczki. Ze swojej strony udostępniamy oczywiście środki dezynfekcyjne. Zasady te dotyczą również dzieci, obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia.

 

 

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W E (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) Organizator Konkursu informuje osoby biorące w nim udział, że:

a)   Administratorem danych osobowych jest Gminny Ośrodek kultury w Goraju, ul. Frampolska 23, 23-450 Goraj.

b)   Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu organizacji

i promocji konkursu.

c)   Podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest zgoda wyrażona przez uczestników (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO).

d)   Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne do wzięcia udziału w konkursie.

e)   Dane osobowe zwycięzców będą przechowywane przez okres 5 lat od zakończenia procedur wyłaniania laureatów, zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi dot. archiwizacji.

f)    Każdej osobie przysługuje prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, żądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

g)   Odbiorcami, do których mogą być przekazane dane osobowe są organy państwowe upoważnione do ich przetwarzania na mocy przepisów prawa.

h)   Udostępnione dane nie będą podlegały profilowaniu.

i)    Administrator danych nie będzie przekazywał danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

j)    Informacje o przetwarzaniu danych osobowych można uzyskać pisząc na adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnictwo w ?Festiwalu" jest całkowicie bezpłatne, jednak przed wejściem na salę przesłuchań konkursowych musicie Państwo wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia
i klauzulę RODO (w załączniku oraz do wglądu i do pobrania tutaj: www. gok_goraj.pl).

 

Wypełnienie i podpisanie Karty zgłoszeniowej oraz uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

 

 

 

Otrzymaliśmy grant z Programu "Działaj Lokalnie"

Email Drukuj PDF

Nieformalna Grupa ?Aarcia? działająca przy Gminnym Ośrodku kultury w Goraju  otrzymała dofinansowanie w wysokości 4500 zł na realizację projektu ?Gorajskie Kolor(L)ove ? warsztaty, gra, wystawa?

Głównym celem projektu jest włączenie różnych grup społecznych bez względu na płeć, wiek i poglądy do działań kulturalno- rozrywkowych. Działania opierać się będą się na trzech częściach: zajęcia fotograficznych dla młodzieży i dorosłych zakończone wystawą plenerową fotografii i na warsztatach ceramicznych- wyjazdowych dla kobiet zainteresowanych artystycznymi działaniami manualnymi. Trzecią częścią projektu będzie rodzinna gra uliczna.

Dzięki projektowi mieszkańcy gminy Goraj będą mieli okazję do wspólnych spotkań, integracji, spędzenia czasu, które będzie miało wpływ na zacieśnianie więzi rodzinnych i społecznych. Warsztaty artystyczne i gra uliczna to okazja nie tylko do rozrywki, ale również do wypełnienia życia relacjami z innymi ludźmi, które przez czas pandemii osłabły. Projekt stwarza również warunki, poprzez motyw przewodni: kolory i zabawę dla rożnych grup wiekowych, do przeniesienia się w inny świat.

W ramach projektu w pierwszej kolejności zostaną zorganizowane zajęcia praktyczne z fotografii plenerowej z użyciem świec dymnych i proszków holi dla młodzieży i młodych dorosłych w wieku 14-20 lat dla ok 10-15 osób, które pozwolą młodzieży nie tylko na zabawę, ale również na naukę. Zajęcia fotograficzne poprowadzą fotografowie, którzy od lat wykonują zdjęcia do kalendarza stylizowanego wydawanego przez GOK: Kamil Wykrętek i Magdalena Mękal. Efektem tych zajęć będzie  wystawa plenerowa na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury prezentująca 20 najlepszych zdjęć wydrukowanych na płótnie w formacie większym niż A3. Wystawa będzie dostępna na placu przy budynku GOK w miesiącu wrześniu przez wiele tygodni w godzinach pracy GOK.

Kolejnym zadaniem projektu będą warsztaty ceramiczne dla kobiet. Będą to warsztaty wyjazdowe, w miejscowości Komodzianka w firmie Raganka Art, gdzie znajduje się pracownia ceramiczna wraz z piecem do wypalania. Podczas trzech spotkań warsztatowych panie pod okiem opiekunki pracowni będą wykonywać magnesy ceramiczne, które później zostaną rozdysponowane mieszkańcom gminy np. podczas wystawy fotograficznej.

Rodzinna gra uliczna "Z miłości do kolorów" ? to kolejny punkt projektu. Założeniem gry jest udział maksymalnie 8 drużyn czteroosobowych, w skład których wchodzić mogą dwoje dorosłych i dwoje dzieci (w wieku od 10 lat) i mogą to być: rodzice z dziećmi, ciocie z siostrzeńcami i bratankami, dziadkowie z wnukami, koligacje rodzinne mogą być różne- najważniejsze jest by drużyna składała się z członków tej samej rodziny). Drużyny będą odgadywać zagadki i wykonywać zadania u 8- 9 postaci, które spotkają na swojej drodze. Gra będzie trwać ok 3 godzin. Zadania będą nawiązywać do tematu przewodniego jakim jest: kolor. Dla wszystkich będzie przewidziany poczęstunek i nagrody.

Czas realizacji projektu : od 1 lipca do 30 września 2021 roku.

Projekt dofinansowano ze środków programu ?Działaj Lokalnie? Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

 

 

 

UWAGA

Email Drukuj PDF

Informujemy, że Gminny Ośrodek Kultury w Goraju 14 czerwca 2021 r. tj. poniedziałek będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy!

 

Sukcesy Janinki

Email Drukuj PDF

 

W niedzielę, 13 czerwca 2021r. pani Janina Pydo z Zastawia k/ Goraja wystąpiła podczas wojewódzkich eliminacji do 55 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Eliminacje odbyły się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Pani Janina w kategorii: soliści, zakwalifikowała się na ogólnopolskie przesłuchania, które odbędą się w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku w Kazimierzu Dolnym.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki na etapie ogólnopolskim.

 

Fotorelacja

Email Drukuj PDF

Przedstawiamy Państwu fotorelację ze spektaklu "Przed sklepem jubilera" w wykonaniu  grupy teatralnej "Arboretum Prawdy" działającej przy parafii św. Bartłomieja w Goraju. Spektakle odbyły się 11 i 13 czerwca 2021 w sali widowiskowej GOK.

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 15

Copyright ? 2010 GOK - Goraj,
wyk. Łukasz Bracha